Організаційні деталі

Цілі лісового садочку
Максимум простору та можливостей для дитячих ігор без обмежень у часі
Розвиток дитячої самостійності
Фізичний, душевний, духовний та когнітивний розвиток дитини
Гармонійні стосунки дитини та природного середовища

Розмір групи та кількість викладачів
Ми плануємо працювати з розрахунку 1 дорослий на 5 дітей і група 10 дітей. В разі, якщо дітей буде більше 10, в групі буде працювати троє дорослих 

Туалет
Туалет є в приміщенні, на лісовій базі його немає. Ми регулярно нагадуємо дітям дослухатися до своїх тілесних потреб, і звичайно, готові до сюрпризів, проте діти мають вміти користуватись туалетом самостійно та розуміти свої власні фізичні потреби. Також, завжди існує можливість поливати дерева, про що діти теж будуть в курсі

Гігієна рук
Польовий рукомийник з чистою водою та милом буде в постійному доступі дітей. Миття рук перед їжею та після відвідування туалету є обов’язковим пунктом правил. В разі, якщо діти не на базі, ми використовуємо санітайзери.

Питна вода
Вода завжди доступна на базі. У дітей має бути власна багаторазова фляга

Харчування
Кожна дитина приносить власну їжу з дому, або користується кейтерингом. Діти не можуть ділитися своєю їжею. Взимку є резон передавати гарячу їжу в термосі. Залишки їжі та пакування будуть повернуті додому в кінці дня

Ліцензія та дозволи
Ми не є дитячим садочком, а радше групою прогулянок неповного дня. Ми не надаємо освітніх послуг, а також послуг харчування та не організовуємо денний сон дітей. Офіційно даний вид діяльності називається денним доглядом за дітьми та не потребує ліцензування.

Інклюзія
Ми можемо взяти в групу одну дитину, яка потребує індивідуальної уваги. Вона може приймати участь в активностях садочку разом з індивідуальним т’ьютором.

Випробувальний період
Перед тим, як ми зможемо записати дитину до лісового садочку, нам потрібно зрозуміти три речі:
1. Чи справді підходить система лісового садочку батькам дитини?
2. Чи можемо ми працювати з дитиною в режимі, комфортному для групи, чи не вимагає вона індивідуальної підтримки, яку ми не можемо надати?
3. Чи підходить система лісового садочку самій дитині, чи дитина активно пручається вибору батьків?
Для того, щоб це зрозуміти, кожна дитина знаходиться 2 тижні «на адаптації». Під час цього часу батьки можуть довше знаходитися з дитиною, щоб вона звикла до нових умов. Загалом же ми радимо швидке прощання зранку – у більшості випадків, воно легше для дитини і вона переключається на нову діяльність.

Договір
Ми укладаємо договір інформованої згоди з батьками, що вони усвідомлюють всі види активності, в яких можуть приймати участь діти та загальний підвищений ризик для життя та здоров’я дитини, викликаний фактом постійного перебування дитини в природних умовах, який неможливо повністю прибрати за рахунок ресурсів співробітників садочку. Також усвідомлюється, що лише батьки несуть повну відповідальність за життя та здоров’я своєї дитини та факт повної відсутності такої відповідальності у організаторів та співробітників лісового садочку. Враховуючи це, батьки самостійно визначають, в яких видах діяльності може приймати участь дитина, а в яких – ні.

Безпека
Безпека дітей є ключовим пріоритетом в лісовому садочку і дії дорослих завжди враховують рівень безпечності виду діяльності і намагаються зробити його прийнятним. Щодня зранку дорослі оглядають ближню територію бази на предмет безпечності для використання дітей. Всі інструменти проходять регулярний огляд дорослими. Також працюють правила техніки безпеки, які наведені в пункті «Правила поведінки для дітей». Ми також постійно тримаємо в полі зору всіх дітей та у дорослих є свисток на випадок, якщо хтось заблукав

Кліщі
Ми розуміємо, що кліщі можуть переносити небезпечні хвороби і максимально уважно до цього ставимося. Ми плануємо в періоди особливої активності кліщів обробляти ближню до бази територію. Після дальніх прогулянок ми будемо ретельно оглядати кожну дитину на предмет кліщів. Також у нас буде набір для того, щоб витягнути кліща живим. В разі, якщо ми раптом побачимо кліща на дитині, ми покладемо його в пакетик з вологою серветкою та доступом повітря та передамо батькам для можливості тестування, поставивши дату. Також можна зробити щеплення від кліщового енцефаліту. Ще наші міри безпеки:
– Одяг з довгими рукавами та штани замість шортів, головні убори.
– Можна заправляти штани в носки в активний період для кліщів – на початку справжньої весни.
– Регулярно будемо нагадувати батькам повністю знімати одяг вдома та ретельно перевіряти дитину на наявність кліщів.
– Спрей від кліщів для тіла, або спеціальні репеленти, якими можна обробляти одяг

Медична допомога
Дорослі, які працюють з дітьми, пройшли курси першої домедичної допомоги для дітей. В разі, якщо стався інцидент, який вимагає медичної допомоги, ми відразу зв’язуємося з батьками та викликаємо швидку допомогу. В разі потреби, один з дорослих супроводжує дитину в машині швидкої допомоги. Також ми збираємо всі медичні особливості та потреби дитини в письмовому вигляді перед початком співпраці.

Лазіння по деревах
Дітям дозволяється лазити по деревам до максимальної висоти у два власних зрости, якщо вони продемонстрували свою компетентність у цьому виді діяльності. Дорослі не допомагають дітям.

Екстрений зв’язок
В телефоні вихователів мають бути контактні номери батьків, та, в разі їх недоступності, ще один контакт людини, яка може брати відповідальність за дитину та забрати чи супроводжувати її в разі необхідності 

Правила поведінки для дітей
– Не бери нічого в рота, крім того, що приніс з дому
– Не чіпай голими руками гриби та незнайомі рослини, не запитавши про це дорослого
– Таскай палки за собою
– Не виходь на дорогу самостійно
– Якщо треба інструменти – повідом дорослого та скажи, для чого він тобі і де ти будеш його використовувати
– Не кидайся камінцями та палками (крім окремо оговорених випадків контрольованої гри, та якщо дитина показує самостійність та відповідальність у поводженні з даними предметами)
– Ти маєш бачити дорослого, а дорослий має бачити тебе. Якщо заблукав – обійми дерево і чекай.

Неприйнятна поведінка та її наслідки
Наша задача зробити лісовий садочок безпечним та комфортним місцем для всіх учасників процесу. Тому у нас заборонено ображати інших фізично (в т.ч. бити, штовхати та хапати) та сексуально. Також заборонено проявляти вербальну агресію –  обзивати інших, дражнити, використовувати сарказм. В даних випадках дорослий відокремлює дитину від групи для спокійного спілкування віч-на-віч. Ми намагаємося дати простір та можливість для кожної дитини проявляти свої негативні почуття та «випустити пар», проте можуть бути рідкі випадки, коли дитину потрібно відправити додому. В цьому випадку батьки будуть негайно повідомлені та ми очікуємо, що дитину відразу, як тільки можливо заберуть додому. Повернення коштів за даний день не відбувається. Ми просимо забрати дитину лише тоді, коли всі інші наші дії виправити ситуацію не принесли бажаного результату. Таке може відбуватися у наступних випадках:
1. Вищеперераховані порушення правил
2. Значне сповільнення чи перешкоджання діяльності інших дітей та програмі в цілому
3. Дитина не зважає на власну безпеку та ставить в небезпеку інших; погрози іншим
4. Тривала неповага та недотримання домовленостей стосовно кордонів
5. Втеча або потреба в постійній індивідуальній підтримці
В разі, якщо дана поведінка продовжується, ми зустрічаємося з батьками і думаємо, що можемо зробити, щоб виправити ситуацію. В разі, якщо і це не допомагає, ми робимо паузу у відвідуванні садочку дитиною на термін від одного дня. В разі, якщо неприйнятна поведінка продовжується і надалі, ми вимушені прощатися з дитиною, тому що не в змозі забезпечити якість програми для нього та всієї групи.

Наші стратегії по роботі з неприйнятною поведінкою
1. Ми вчимо дітей використовувати слова про власні емоції та почуття в конфліктній ситуації
2. Допомога дітям в їх спробах вирішити конфлікт самостійно
3. Спроба переключення на іншу діяльність у тих випадках, коли це доречно
4. Пошук причини конфлікту у глибинних потребах дітей, які можуть бути не задоволені
5. Відокремлення дитини від групи на певний час (тайм-аут)
6. Спілкування з дитиною віч-на-віч про її поведінку та спроба знайти кращі варіанти виходу емоцій
7. Інформування батьків про інциденти

Погана погода
Мороз, сніг, дощ та вітер не є перешкодою роботи лісового садочку. Якщо суперпогана погода застане нас під час робочого дня, ми будемо проводити час в в приміщенні.

Хвороби та пропуски
В разі, якщо в дитини була температура вище 38.2, блювання, були висипання на шкірі, ми просимо почекати 24 години з моменту зникнення симптомів до того, як приводити дитину до садочку. В разі, якщо такі симптоми матимуть місце під час знаходження дитини у нас, ми відразу інформуємо про це батьків з проханням негайно забрати дитину додому. В разі, якщо батьки недоступні, ми телефонуємо екстреному контакту. Поки ми чекаємо батьків, дитина буде відпочивати поруч з одним із співробітників садочку. В разі, якщо дитина пропустила частину дня з-за хвороби, перерахунок за цей день не проводиться.

Оплата та знижки
Вартість помісячної оплати – 6000грн. на місяць, при поденній оплаті – 350 грн. на день. Якщо двоє дітей з однієї родини, знижка на другу дитину – 10%. В разі, якщо дитина пропустила певний час з будь-якої причини, може відбуватися перерахунок з щомісячної оплати на поденну.

Вилазки
Вилазки є привілеєм, і якщо дитина не може справитися з новими обставинами, ми попросимо її залишитися або не відвідувати наступну екскурсію. Щотижневі вилазки є пішохідними, в потенційно цікаві дітям місця в межах території Виставкового центру, сусіднього Голосіївського лісу чи музею Пирогово. Виїзні екскурсії ми будемо узгоджувати індивідуально з батьками (автокрісла, супровід і т.д.)

Комунікація з батьками
Вихователі під час роботи садочку мають з собою мобільні телефони для можливості екстреного зв’язку. В цей час з ними можна зв’язатися, проте просимо зазначити, що вони потребують максимально фокусуватись на дітях, тож обирайте канал зв’язку з врахуванням цього – повідомлення у месенджери є хорошою опцією для нетермінового питання. Робочі телефони працюють з 8.30 до 18.00. Так само можна коротко поспілкуватись зранку чи в обід, коли батьки приводять чи забирають дитину. В разі, якщо у вас є велике питання – ми влаштуємо довшу зустріч один на один поза робочими годинами садочку.

Прийом дітей в садочку зранку та передача батькам ввечері. Пунктуальність
Садочок працює з 8.30 години ранку і дорослі на базі теж з 8.30, тому це самий ранній час, коли ми можемо прийняти дитину. Якщо батьки приїхали раніше, вони можуть гуляти на базі. Ми працюємо до 18.00 і просимо поважати наш неробочий час і забирати дитину вчасно. В разі, якщо батьки спізнюються, вони оплачують робочий час одного з майстрів з розрахунку 100 грн. за кожні 15 хвилин запізнення. Про запізнення теж прохання попередити якомога заздалегідь.

Зберігання дитячих речей та одягу
У вагончику на базі для кожної дитини виділений великий пластиковий ящик для зберігання запасного одягу та власних речей.

Одяг. Змінний одяг. Мокрий та брудний одяг.
У нас є список рекомендованого одягу для різної погоди, який ми надаємо всім батькам. У кожної дитини має бути з собою повний запасний комплект одягу разом з білизною. В мокру погоду – краще два комплекти. Мокрий та брудний одяг зберігається в пластиковому пакеті з ім’ям дитини та повертається в кінці дня разом з дитиною. Наступного дня в такому ж пакеті теж з ім’ям батьки передають новий запасний одяг

Садочки в Україні і світі
Ми не одні такі дивні в Україні, а тим паче в світі. Нижче – сторінки інших садочок, які можна полистати.
– Бум-бу-ру-рум, перший лісовий садочок в Україні (Львів) https://www.facebook.com/boomboorooroom/
– Долоньки Клуб, лісовий садочок у Боярці http://www.dolonkiclub.com/novitnya-grupa-lisovij-sadok/
– ForestSchool – група канадського садочку з 200.000 вподобань https://www.facebook.com/ForestKidsCanada/
– Ну і сторінка у вікіпедії з багатьма лінками: https://ru.wikipedia.org/wiki/Лесной_детский_сад

(не)Типовий день та як ми проводимо час
Лісовий садочок побудований на вільній грі дітей, тому ми ніколи не знаємо напевно, що будемо робити наступного дня. Це залежить від пори року, погоди, складу дітей та їх поточних інтересах. Дорослі готують одну регулярну активність на кожен день тижня і ми спостерігаємо, наскільки вона цікава дітям. Серед активностей: кулінарія, поробки з природних матеріалів, різні види творчості, регулярні вилазки та походи в різні місця в лісі та на території ВДНГ. Дуже приблизний план на день наступний:
8.30.00-10.00 – вільна гра, поки всі діти приходять
10.00-10.30 – ранкове коло з обговоренням настрою, історіями та планами на день та активною руханкою
10.30 – 12.00 – підготовка та проведення основної активності
12.00 – перекус
Після перекусу – вільна гра дітей до 14.00.
Після 14.00 – відпочинок, можливий сон, ігри та різні факультативні активності.
Під час вилазки перекус діти беруть з собою та ми намагаємося повертатися  на базу близько 13.00

Канікули та свята
Садочок не працює в державні свята. Крім того, ми влаштовуємо канікули на новорічні свята, коли світловий день маленький – орієнтовно на 3 тижні – з 25 грудня по 14 січня та мінімум на місяць влітку. Цілком можливо, що влітку ми можемо працювати, але не з основними вихователями.

Група вихідного дня лісового садочку
За потребою, ми зможемо організувати групу вихідного дня лісового садочку.